Aktualności

Najwyższej jakości usługi świadczymy od 2008 roku

Oferta

Budowa serwerowni od A do Z

Serwerownia stanowi serce niemal każdego systemu informatycznego. Jest to specjalnie wydzielone pomieszczenie, w którym znajdują się komputery pełniące rolę serwerów. Głównym celem tych urządzeń jest gromadzenie oraz udostępnianie danych innym komputerom. Serwerownia, aby mogła realizować swoją rolę, musi być odpowiednio wyposażona, zabezpieczona oraz spełniać wymagania środowiskowe. 


Po co tworzy się serwerownie? 

Pomimo rosnącej popularności outsourcingu, posiadanie własnej serwerowni wciąż przynosi wiele korzyści. Specjalnie wydzielone pomieszczenie zapewnia maksymalne bezpieczeństwo pracy, ponieważ wszystkie kluczowe urządzenia są skupione w jednym miejscu. Dzięki temu łatwiej można również zadbać o optymalne warunki, które są niezbędne do ich sprawnego działania. 

Własne data center to także duża wygoda dla działu IT, który ma pełną kontrolę nad procesami informatycznymi w firmie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów może on szybko zareagować i usunąć usterkę. To również korzyści dla użytkowników, którzy mają stały dostęp do zasobów udostępnianych przez serwery. 


Jakie jest standardowe wyposażenie serwerowni? 

Podstawą wyposażenia są oczywiście serwery, których dobór zależy od wielkości sieci informatycznej oraz potrzeb konkretnej firmy. Powinny one mieć szybkie dyski, dużą ilość pamięci RAM, wydajne procesory oraz dedykowane płyty główne. Wszystko po to, aby jak najlepiej spełniały swoje funkcje. 

Drugim ważnym elementem wyposażenia każdej serwerowni są szafy teleinformatyczne, w których znajdują się serwery, routery, przełączniki, a także inne podzespoły oraz akcesoria. Wykonane są przeważnie w standardzie Rack 19” – kompatybilnym z większością sprzętu serwerowego i sieciowego. 

Szafy teleinformatyczne umożliwiają łatwy dostęp do urządzeń, porządkują wszystkie elementy oraz zapewniają odpowiednie chłodzenie. Są również skalowalne, a więc w przyszłości można je rozbudować o kolejne elementy. 

Istotnym zagadnieniem jest też zasilanie serwerowni, ponieważ sprzęt informatyczny jest bardzo wrażliwy nawet na zaniki napięcia. Nawet chwilowy brak prądu prowadzi do restartu serwerów, co oznacza natychmiastowe przerwanie pracy całego systemu IT. 

W celu podtrzymania zasilania stosuje się zasilacze awaryjne UPS. Urządzenia te, oprócz spełniania podstawowego zadania, zabezpieczają również komputery przed niebezpiecznymi skokami napięcia w sieci. 

Ponadto centrum danych powinno być podłączone pod rezerwowe źródło zasilania zabezpieczające sprzęt przed dłuższymi przerwami w dostawach prądu. Dlatego chcąc zapewnić stały dostęp prądu, należy wdrożyć system składający się zarówno z zasilaczy UPS, jak również agregatów prądotwórczych. 


Dodatkowe wyposażenie serwerowni 

To głównie przewody sieciowe łączące różne urządzenia w serwerowni. Powinny one być odporne na działanie wysokich temperatur i jednocześnie gwarantować właściwą przepustowość danych. Okablowanie należy odpowiednio zaplanować i rozprowadzić, co nie tylko zapewni większe bezpieczeństwo instalacji, ale również przejrzystość oraz łatwy dostęp w przypadku przeprowadzania prac serwisowych. 

Do organizowania i prowadzenia przewodów służą trasy kablowe. Mogę one być wykonane z metalowych drabinek, koryt lub prowadnic PCV. Wyposażenie data center obejmuje również właściwie zabezpieczone przedłużacze elektryczne, przełączniki KVM czy mosty sieciowe. 


Odpowiednie środowisko dla serwerowni 

W serwerowni znajduje się wiele urządzeń, które generują dużo ciepła. Może to prowadzić do zmniejszanie wydajności pracy urządzeń, a nawet ich uszkodzenia. Dlatego konieczne jest zamontowanie wydajnej wentylacji oraz klimatyzacji odpowiedzialnej za utrzymanie prawidłowych parametrów powietrza. 

Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna utrzymywać się na poziomie od 20°C do 21,5°C, a wilgotność powietrza mieścić się w przedziale 45-50%. 

Zabezpieczenia dla serwerowni 

Pomieszczenie, w którym znajduje się centrum danych, musi spełniać określone wymagania techniczne. Dotyczy to między innymi drzwi – najlepsze są te wykonane z ognioodpornych materiałów i wyposażone w elektroniczny zamek. W pomieszczeniu tym nie powinno być okien, a jeśli są, to należy je odpowiednio zabezpieczyć, na przykład montując kraty. 

Ponadto w serwerowniach powinny się znaleźć takie rozwiązania jak systemy kontroli dostępu do zasilania awaryjnego czy przeciwpożarowego. Zaleca się, aby jak najmniej pracowników miało dostęp do serwerowni, ponieważ częstą przyczyną awarii systemu jest błąd ludzki. 


Zbuduj serwerownię z Q4Net

Stworzenie lub rozbudowa data center to poważna inwestycja, której realizacja wymaga wiedzy i przygotowania odpowiedniego planu. Dlatego zadanie to warto powierzyć profesjonalistom, którzy mają duże doświadczenie w tego typu projektach. 

Firma Q4Net oferuje pełen pakiet rozwiązań dla serwerowni oraz profesjonalne usługi doradcze w zakresie strategii, projektowania, wdrażania i zarządzania. Inżynierowie pomagają zmodernizować centrum danych poprzez automatyzację procesów i optymalizację operacji. Stawiają na wysoką jakość przy jednoczesnym obniżeniu kosztów i zwiększeniu skalowalności. 

 OSTATNIE WPISY