Aktualności

Najwyższej jakości usługi świadczymy od 2008 roku

Nowości

Cyberbezpieczeństwo – dlaczego jest tak ważne?

Postępująca cyfryzacja ma wiele zalet. Tak naprawdę wpływa praktycznie na każdą dziedzinę naszego życia, znacznie je ułatwiając. Przykładem jest chociażby praca zdalna, uważana dziś za standard w wielu branżach. 

W praktyce oznacza to, że każdego dnia, na całym świecie, pracownicy przesyłają za pośrednictwem łącz internetowych ogromne ilości informacji. A to tylko jeden z obszarów, w którym bezpieczeństwo informatyczne ma ogromne znaczenie. 

Taki stan rzeczy rodzi uzasadnione obawy, związane przede wszystkim z bezpieczeństwem danych. Można jednak skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom wynikającym z cyfryzacji. O tym wszystkim piszemy poniżej. 


Kilka słów o cyberbezpieczeństwie 
Gdy jedziesz samochodem, zapinasz pasy. W biurze z kolei przestrzegasz zasad BHP. Podobne reguły obowiązują w momencie, kiedy korzystasz z sieci. 

Cyberbezpieczeństwo czy też bezpieczeństwo IT to zbiór technik, praktyk oraz technologii, których celem jest ochrona sieci, urządzeń oraz różnego rodzaju programów informatycznych. 

Są to odpowiednie zabezpieczenia, instalowane przy wdrażaniu poszczególnych systemów, ale też świadomość każdego użytkownika nowych technologii, dotycząca zagrożeń i sposobów na ich uniknięcie. 

Co ważne kwestie związane z bezpieczeństwem powinny być brane pod uwagę przy wprowadzaniu każdego nowego rozwiązania czy procesu. Niestety w wielu organizacjach wzbudzają one zainteresowanie kadry zarządzającej za późno, czyli gdy już dojdzie do ataku. Koszty takiego podejścia mogą być ogromne. Zadbaj o to, aby tak nie było w Twoim biznesie! 


Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak ważne? 
Pomyśl o 5 firmach, z których usług ostatnio korzystałeś. Zastanów się, ile z nich wykorzystuje w swojej pracy jakiekolwiek programy informatyczne. Strzelamy, że wszystkie. W końcu w ostatnich latach, dzięki nowym technologiom stworzyliśmy innowacyjne systemy, które sprawiają, że możemy pracować, ale też załatwiać różnego rodzaju sprawy wydajniej, wygodniej i szybciej. 

To naturalne, że chcemy wykorzystywać ten potencjał zarówno w biznesie, jak i w każdej innej sferze życia. 

Niestety, przeniesienie działalności firm do sieci zaktywizowało cyberprzestępców, a brak odpowiednich zabezpieczeń może skutkować powstaniem realnych zagrożeń. Mowa tu chociażby o: 
 • wycieku poufnych danych,
 • kradzieży pieniędzy, 
 • pogorszeniu reputacji, 
 • naruszeniu stabilności systemów informatycznych, a nawet ich czasowym lub trwałym uszkodzeniu, 
 • dużych kosztach związanych ze zwalczaniem ataków hakerskich, 
 • zamknięciu firmy – w skrajnych przypadkach. 

Cyberataki mogą mieć negatywny wpływ na wiele aspektów funkcjonowania Twojej organizacji, niezależnie od jej charakteru. Wiedza o tym, jak się przed nimi chronić, połączona z wykorzystaniem skutecznych rozwiązań, pozwoli Ci ich uniknąć i rozwijać swoją firmę. 


Proste zasady, które pomogą Ci zwiększyć bezpieczeństwo IT w Twojej organizacji
Obawa przed cyberatakami nie powinna spowalniać rozwoju Twojej organizacji. Tylko wykorzystanie innowacyjnych technologii pozwoli Ci wyprzedzić konkurencję. Pod warunkiem jednak, że będziesz je wdrażać, mając na uwadze bezpieczeństwo IT. 

Warto w tym celu przestrzegać kilku zasad, które w ogromnym stopniu wspomogą ochronę Twojej firmy przed ewentualnymi zagrożeniami. Oto one: 
 • Przeprowadź audyt (z pomocą doświadczonego partnera), który pozwoli Ci określić obszary kluczowe dla cyberbezpieczeństwa i stopień ich ochrony. Następnie wyeliminuj ewentualne błędy i wprowadź ulepszenia. 
 • Upewnij się, że Twoi pracownicy stosują silne, unikatowe hasła, które regularnie zmieniają. Możesz stworzyć dokument, w którym wyjaśnisz, jak tworzyć odpowiednie zabezpieczenia. 
 • Twórz kopie zapasowe ważnych plików i przechowuj je w bezpiecznym miejscu, co pozwoli zachować płynność operacyjną w przypadku ewentualnych ataków. 
 • Stwórz VPN (wirtualną sieć prywatną) dla osób pracujących zdalnie. Zapewni to prywatność, a także bezpieczne przesyłanie danych. 
 • Upewnij się, że każdy korzysta z programu antywirusowego, posiadającego włączone aktualizacje baz danych wirusów oraz ustawionego na regularne (np. cotygodniowe) skanowanie dysków. 


Gdzie szukać pomocy w zakresie cyberbezpieczeństwa?
Z dobrodziejstw cyfryzacji korzystają największe firmy, urzędy, ale także różnego rodzaju inne organy państwowe. To na cyfrowych rozwiązaniach opiera się współczesna gospodarka, a także spora część czynności, które wykonujemy każdego dnia. 

Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby te systemy nie korzystały ze wsparcia zaawansowanych technologii w zakresie cyberbezpieczeństwa. Warto zdawać sobie sprawę, że muszą być one regularnie aktualizowane – niestety pomysłowość i umiejętności atakujących rozwijają się wraz z postępującą digitalizacją. 

Należy jak najlepiej zabezpieczyć się przed zagrożeniem, skorzystać ze wsparcia i wiedzy profesjonalistów. Jako Q4Net oferujemy następujące rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa IT: 
 • zapory sieciowe nowej generacji (Next-Generation Firewall), 
 • widoczność i segmentacja sieci LAN/WAN, 
 • bezpieczny dostęp dla użytkowników, 
 • systemy zapobiegania włamaniom (IPS), 
 • zaawansowana ochrona przed złośliwym oprogramowaniem, 
 • rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa punktów końcowych (Antywirus, Antymalware), 
 • uwierzytelnianie wieloskładnikowe, 
 • zapewnienie bezpieczeństwa poczty elektronicznej, 
 • zarządzanie tożsamością i dostępem. 

Zadbaj o bezpieczeństwo IT swojej firmy i skontaktuj się z nami! Porozmawiamy o Twoich potrzebach i dobierzemy odpowiednie rozwiązania. 

 OSTATNIE WPISY