Aktualności

Najwyższej jakości usługi świadczymy od 2008 roku

Internet rzeczy – jaki jest jego wpływ na codzienne życie?

Na jakich urządzeniach korzystasz z Internetu? Prawdopodobnie przychodzi Ci do głowy przede wszystkim komputer i smartfon. Gdy jednak się nad tym zastanowisz, okaże się, że do sieci jest podpięte znacznie więcej sprzętów w Twoim otoczeniu. Może być to telewizor, głośniki, samochód, lodówka czy nawet ekspres do kawy. 

Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Internet Rzeczy. Wiele osób korzysta dziś z jego dobrodziejstw, niekoniecznie zdając sobie z tego sprawę. 

Czym dokładnie jest więc Internet Rzeczy i jak może wpłynąć na Twoje życie? O tym piszemy w poniższym artykule. 


Co kryje się pod pojęciem Internetu Rzeczy? 
Internet Rzeczy to pojęcie, z którym bez wątpienia będziemy spotykać się coraz częściej. Eksperci są zgodni co do tego, że jego upowszechnienie się oznacza czwartą rewolucję przemysłową, której świadkami jesteśmy już dziś. IoT to bez wątpienia ogromny potencjał, który wpłynie nie tylko na gospodarkę, ale także nasze codzienne życie. 

Dziś coraz więcej urządzeń jest wyposażonych w Bluetooth lub Wi-Fi. Mogą one komunikować się między sobą, wymieniając przeróżne dane. Razem tworzą sieć połączonych ze sobą sprzętów, które funkcjonują bez konieczności ingerencji człowieka. W dużym uproszczeniu to właśnie kryje się pod pojęciem Internetu Rzeczy (z angielskiego Internet of Things, w skrócie IoT). 

Gdzie możesz spotkać się z jego wykorzystaniem? Wystarczy wspomnieć o asystentach głosowych, które to urządzenia są nie tylko cennym źródłem informacji i ciekawym rozwiązaniem samym w sobie, ale umożliwiają także sterowanie innymi sprzętami. 

IoT ułatwia więc wykonywanie codziennych czynności, ale znajduje także zastosowanie w przemyśle, biznesie czy administracji publicznej. Wszystko wskazuje na to, że może on w bardzo dużym stopniu odmienić naszą codzienność – w wielu aspektach. 

A oto kilka innych przykładów urządzeń Internetu Rzeczy. 

·       Inteligentne samochody, wyposażone np. w czujniki monitorujące ciśnienie w oponach. 
·       Systemy bezpieczeństwa wykorzystywane w domach. 
·       Inteligentne sprzęty AGD: lodówki, zmywarki czy odkurzacze. 
·       Smartwatche. 
·       Bezprzewodowe urządzenia monitorujące stan zdrowia i inne sprzęty, wykorzystywane w telemedycynie. 
·       Inteligentne systemy nawadniania. 


Jakie udogodnienia oferuje nam IoT? 
Codziennie rano pijesz kawę. Aby ją przygotować, musisz jednak wstać kilka minut wcześniej. Dzięki ekspresowi wykorzystującemu IoT będzie jednak inaczej. Sam zaparzy on Twoją ulubioną kawę, która będzie na Ciebie czekać tuż po przebudzeniu. 

Brzmi dobrze? Internet Rzeczy może znacznie więcej – dzięki niemu może wzrosnąć wydajność Twojej pracy. Załóżmy, że drukujesz dużo dokumentów, a w drukarce kończy się tusz. Nie musisz go jednak zamawiać – drukarka podłączona do sieci zrobi to za Ciebie. 

IoT to także dużo poważniejsze kwestie. Masz starszą mamę. Martwisz się o jej bezpieczeństwo, dlatego kupujesz jej smartwatcha, który monitoruje stan jej zdrowia. Gdy niebezpiecznie wzrasta jej tętno, sam wzywa on karetkę, zapobiegając w ten sposób nieszczęściu. 

A jak może wyglądać przyszłość? Wyobraź sobie miasto, po którym poruszają się wyłącznie autonomiczne samochody, które komunikują się ze sobą i z sygnalizacją świetlną, monitorując przy tym otoczenie. W ogromnym stopniu zmniejsza to ryzyko wypadków i zwiększa bezpieczeństwo na drogach. 


Czy jest on potrzebny? 
Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że wykorzystanie IoT jest dopiero w początkowej fazie. W tej chwili nie musimy zdawać sobie nawet sprawy ze wszystkich jego możliwości. Trudno jednak nie dostrzec jego zalet. Oto kilka korzyści, wynikających z zastosowania IoT! 

·       Komfort. Brak konieczności podlewania ogrodu czy parzenia kawy to po prostu większa wygoda. 
·       Oszczędność czasu. Sprzęty IoT przekazują między sobą dane błyskawicznie, a ludzie nie muszą zaprzątać sobie tym głowy. 
·       Mniejsze zużycie energii elektrycznej. Jest to związane chociażby z tym, że inteligentne urządzenia wyłączają się automatycznie i optymalizują swoją pracę. 
·       Zwiększona wydajność ludzi i sprzętów. Urządzenia nie wymagają obsługi w takim stopniu jak wcześniej – same gromadzą niezbędne informacje i podejmują decyzje. 
·       Bezpieczeństwo. Pomyłki zdarzają się każdemu. Sztuczna inteligencja popełnia je jednak rzadziej niż ludzie. 

Podobne zalety można mnożyć, a prawdopodobnie za jakiś czas sam/a się o nich przekonasz! 

 OSTATNIE WPISY