Aktualności

Najwyższej jakości usługi świadczymy od 2008 roku

Projektowanie sieci lokalnej – jak należy wykonać?

Projektowanie sieci komputerowych nie jest łatwym zadaniem. Wymaga obszernej wiedzy branżowej, doświadczenia i solidnego przygotowania. 


Nie ma przy tym znaczenia, czy projekt lokalny ma dotyczyć bardzo dużej firmy czy niewielkiego biura. Aby był odpowiedni i spełniał wymagania użytkowników, musi zawierać wszystkie potrzebne elementy. 


Sprawdź, jak stworzyć plan rozmieszczenia urządzeń sieciowych i komu warto zlecić taką usługę. 


Ustalenie wymagań


Projekt lokalnej sieci komputerowej tworzy się po to, aby sieć spełniała wymogi istniejące w danym miejscu, a każdy jej punkt był funkcjonalny. Struktura urządzeń sieciowych musi zostać odpowiednio rozplanowana, tak aby każdy użytkownik mógł bez przeszkód wykorzystać ich potencjał. 


Ustalenie wymogów lokalnej sieci komputerowej jest etapem, który ma bardzo duże znaczenie podczas tworzenia projektu sieci. Jednocześnie często jest to bagatelizowane. 


Jeśli więc korzystasz z usług firmy, która obiecuje Ci stworzenie świetnego schematu sieci komputerowej, ale nie zaczyna od zbadania wymagań, lepiej poszukaj innego wykonawcy. 


Dzięki zaprojektowaniu modelu dopasowanego zarówno do potrzeb użytkowników, jak i specyfiki działalności danego podmiotu, projekt sieci lokalnej będzie funkcjonalny i pozwoli wykorzystać jej potencjał. 


Ważne jest między innymi to, dlaczego chcesz zlecić wykonanie sieci komputerowej. Czy chcesz rozwijać biznes, czy może obecne rozwiązania nie spełniają Twoich oczekiwań? Istotny jest również Twój budżet przeznaczony na taką inwestycję. 


Odpowiedni dobór sprzętu 


Awarie, brak dostępu do sieci, usterki okablowania – to wszystko generuje spore problemy i powoduje przestoje w funkcjonowaniu firmy. Właśnie dlatego tak ważne jest zadbanie o fizyczne właściwości lokalnej sieci komputerowej. 


Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór sprzętu. Urządzenia powinny nie tylko spełniać wymagania jakościowe, ale również być dopasowane do specyfiki miejsca, w którym będą pracować. 


Przykładowo produkty od Cisco i Dell są dostępne w szerokiej gamie wariantów. Osoba tworząca schemat sieci komputerowej już na etapie projektu musi określić, które urządzenia sieciowe powinny znaleźć się w jej składzie. 


Sprzęty wchodzące w zakres lokalnej sieci komputerowej to między innymi: 


·       serwery (plików, wydruków, komunikacyjne), 

·       stacje robocze, 

·       urządzenia sieciowe, 

·       okablowanie. 


Urządzenia pracujące w ramach sieci komputerowej powinny mieć odpowiednią konfigurację, a także bez problemu ze sobą współpracować i tworzyć spójny system. 


Rozplanowanie sieci


Rozplanowanie sieci lokalnej musi odbywać się zgodnie z określonymi zasadami. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że podczas projektowania architektury komutowanej sieci LAN (switched LAN) używa się modelu hierarchicznego. Sieci w takim układzie dzieli się na odrębne warstwy. 


Każda z nich jest odpowiedzialna za poszczególne funkcje. Częściowo zależą one od potrzeb klienta. Zwykle jednak konieczność zaprojektowania w określony sposób poszczególnych poziomów wynika z odgórnych wymagań związanych z topologią modelu sieci. 


Najważniejszymi cechami dobrze rozplanowanej lokalnej sieci komputerowej są poniższe kwestie: 


·       Skalowalność, czyli możliwość rozbudowy o kolejne moduły. 

·       Wydajność komunikacji – sieć ma usprawnić łączenie się użytkowników i poszczególnych urządzeń. Transfer danych nie może być zakłócony, aby zapewniać szybką łączność. 

·       Zabezpieczenia – pozwalają zadbać o bezpieczeństwo na wymaganym w danym miejscu poziomie. 


Metodologia tworzenia sieci lokalnej musi być dobrana do konkretnego przypadku. Ważne jest to, czy dotyczy rozbudowy istniejącego systemu, czy polega na stworzeniu go od zera. 


Znaczenie ma również to, czy ma on jedynie umożliwiać korzystanie z Internetu w małej firmie, czy obsługiwać zaawansowane oprogramowanie w skomplikowanym modelu. 


Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, kluczowy jest dobrze stworzony projekt lokalnej sieci komputerowej. 


Hierarchiczny układ sieci


Należy pamiętać, że ważną cechą sieci lokalnej jest skalowalność. Przekłada się ona między innymi na konieczność stworzenia hierarchicznego modelu oraz modułową konstrukcję warstw. Pozwalają one rozbudować w przyszłości istniejący system. 


Logiczna struktura sieci lokalnej wygląda w następujący sposób: 


·       warstwa rdzenia, 

·       warstwa dystrybucyjna, 

·       warstwa dostępowa. 


To oznacza, że poszczególne urządzenia powinny być pogrupowane w warstwy w zależności od tego, jaką funkcję pełnią. Każdy zespół elementów danego typu odpowiada za inne zadanie. 


Czy to wszystko?


Jeśli planujesz modernizację istniejącej sieci lokalnej z wykorzystaniem jej elementów lub stworzenie jej od zera, weź pod uwagę, że takie zadanie to spore wyzwanie. Najważniejsze jest stworzenie odpowiedniego projektu. To na jego podstawie będą odbywać się wszelkie prace. 


Konieczne do tego jest dysponowanie bogatą wiedzę i doświadczeniem, a także znajomość warunków panujących w miejscu, w którym system ma działać. Właśnie dlatego takie usługi warto zlecać profesjonalistom. Upewnij się, z jakich urządzeń korzystają i w jaki sposób podejdą do wykonania zadania. 


Jeśli szukasz godnej zaufania firmy, przejrzyj ofertę Q4Net. To partner Cisco, czyli renomowanego dostawcy rozwiązań do budowy sieci komputerowych. Masz pewność, że osiągniesz swój cel, a dodatkowo zapewnisz sobie wsparcie ekspertów w branży. 

 OSTATNIE WPISY