Aktualności

Najwyższej jakości usługi świadczymy od 2008 roku

Sieć WAN – co to jest? Jak zaprojektować?

Sieć WAN to rozległa sieć komputerowa, której zasięg może wykraczać poza budynek, miasto, a nawet cały kontynent. Wykorzystuje transmisyjną infrastrukturę, którą poszczególni dostawcy usług telekomunikacyjnych udostępniają swoim użytkownikom. 


Jak projektuje się takie sieci i jakie wymagania muszą one spełniać? 


Sieć WAN – definicja 

Sieć WAN – co to jest? Zgodnie z definicją sieć komputerowa WAN (z ang. Wide Area Network) to taki system, który wykracza swoim zasięgiem poza jeden obszar miejski. Łączy w sobie wiele sieci lokalnych, które najczęściej są rozproszone na dużym obszarze. 


Rozległa sieć komputerowa, czyli właśnie WAN, może na przykład służyć do łączenia centrali firmy z jej filiami, które znajdują się w różnych miastach lub krajach. 


Aby można było mówić o rozległej sieci WAN, muszą zostać spełnione następujące warunki: 


·       urządzenia są rozmieszczone na dużym obszarze geograficznym, na przykład w różnych krajach, 

·       aby używać sieci WAN, wykorzystuje się usługi operatorów telekomunikacyjnych, 

·       sieć wykorzystuje różne odmiany transmisji szeregowej. 


Sieci WAN umożliwiają wymianę pakietów danych pomiędzy routerami i przełącznikami oraz obsługiwanymi sieciami lokalnymi. Standardy rozległych sieci komputerowych są ustalane odgórnie przez instytucje państwowe i międzynarodowe, na przykład przez Sektor Normalizacji Telekomunikacji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. 


Rodzaje sieci WAN 

Sieci komputerowe WAN łączą ze sobą mniejsze sieci lokalne, a czasami nawet pojedyncze komputery. Najczęściej wykorzystywanymi rodzajami sieci WAN są: 


·       sieci korporacyjne, 

·       sieci instytucjonalne, 

·       sieci uczelniane, 

·       sieci miejskie. 


W Polsce każde większe miasto ma swoją własną sieć WAN. Funkcjonowanie takich połączeń odbywa się w warstwie fizycznej, ale są wykorzystywane również łącza danych modelu OSI. 


Odpowiednio skonfigurowana sieć WAN jest niezwykle przydatnym narzędziem, bez którego nie byłoby możliwe korzystanie z Internetu w formie, jaką znamy obecnie. 


Umożliwia ona swobodną wymianę pakietów danych pomiędzy sieciami LAN, czyli lokalnymi, a także między routerami i przełącznikami. 


Technologie wykorzystywane w połączeniach WAN to: 


·       ISDN, 

·       DSL, 

·       modemy kablowe, 

·       łącza dodzwaniane, 

·       łącza dzierżawione. 


Z kolei protokoły sieci WAN można podzielić na następujące grupy technik łączenia: 


·       komutacja komórek (ang. cell-switched) – ATM, SMDS, 

·       komutacja kanałów (ang. circuit-switched) – PPP, ISDN, 

·       komutacja pakietów (ang. packet-switched) – Frame Relay, X.25., 

·       łącza dzierżawione (trwałe, dedykowane, ang. dedicated-switched). 


Dzięki temu sieć WAN umożliwia łączenie się urządzeń znajdujących się nawet na dwóch krańcach świata. 


Budowa sieci WAN 

Budowa sieci WAN uwzględnia przede wszystkim je hierarchiczność. To oznacza, że sieć może z czasem rozrastać się o kolejne elementy. Dlatego specjaliści podejmujący się stworzenia projektu takiej sieci, a następnie jej zbudowania, muszą mieć to na uwadze. Od samego początku powinni uwzględniać jej skalowalność oraz modułową konstrukcję warstw. 


Podstawowymi cechami dobrze zaprojektowanej rozległej sieci komputerowej są zatem hierarchiczność i modułowość. 


Pierwsza właściwość polega na tym, że poszczególne urządzenia są grupowane w warstwy w zależności do tego, do czego są przeznaczone. Obecnie wyróżnia się trzy główne poziomy: 


·       dostępowy, 

·       dystrybucyjny, 

·       core (rdzenia). 


Projektowanie modułowe opiera się właśnie na wymienionych tu trzech warstwach. Oznacza to, że wszystkie urządzenia znajdujące się na jednym poziomie mają zbliżoną do siebie konfigurację. 


Dla kogo przeznaczona jest sieć WAN i dlaczego warto się na nią zdecydować? 

Rozległe sieci komputerowe zapewniają stabilne, szybkie i bezpieczne połączenie. Dlatego często są wykorzystywane do komunikacji pomiędzy oddziałami firm, instytucji rządowych czy placówek edukacyjnych. 


Sieć WAN jest przeznaczona przede wszystkim dla tych jednostek, które potrzebują wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Jest także niezbędna tam, gdzie wymagana jest duża skalowalność i elastyczność. Rozległa sieć WAN poprawia komfort pracy oraz optymalizuje wykorzystanie łączy. 


Jest szczególnie rekomendowana podmiotom, które migrują do chmury lub zwiększają liczbę lokalizacji w różnych miejscach w kraju lub na świecie. 


Aby sieć WAN prawidłowo spełniała swoją funkcję, musi zostać zaprojektowana przez specjalistów. Przykładem firmy, która świadczy takie usługi, jest Q4Net. 


To profesjonalny doradca i wykonawca, który w swoich projektach wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniczne. Dostarcza szeroki zakres rozwiązań w zakresie planowania strategii, wdrażania, konfigurowania i serwisowania. 


Firma działa w sprawdzonych technologiach od Cisco i Dell. Wykorzystuje innowacyjne urządzenia sieciowe z możliwością zdalnego zarządzania. Dzięki temu w razie potrzeby zmiany konfiguracji switcha czy routera wizyta serwisanta w Twojej siedzibie nie jest konieczna. 


Usługi Q4Net są adresowane do najbardziej wymagających klientów biznesowych i instytucjonalnych. Szukasz zaufanego partnera? Sprawdź ofertę dotyczącą budowy sieci WAN i zobacz, co możesz zyskać. 

 OSTATNIE WPISY