Aktualności

Najwyższej jakości usługi świadczymy od 2008 roku

Wi-Fi 6E – czym jest i co daje?

Wyobraź sobie, że autostrady, po których jeździsz dziś, były wybudowane 100 lat temu. Jak mogłyby wyglądać? Prawdopodobnie byłyby jedno, maksymalnie dwupasmowe – w końcu aut było wtedy bardzo mało i nie spotykały się na drogach. Czasy jednak się zmieniły. Potrzebujemy autostrad trzy, a nawet czteropasmowych. Podobnie jest z siecią Wi-Fi. Tyle, że w tym przypadku nie mówimy o pasach, a o kanałach, które umożliwiają przesyłanie sygnału. 

Dziś potrzebujemy ich znacznie więcej niż chociażby 20 lat temu, gdy było ich zaledwie 3. Stąd właśnie ciągły rozwój sieci bezprzewodowych i powstanie najnowszego standardu tej technologii - Wi-Fi 6E, przy którego opracowaniu działała firma Cisco System. 


Początki i rozwój sieci Wi-Fi

Wi-Fi istnieje od końcówki lat 90. Na początku było to pasmo o częstotliwości 2,4 GHz, które udostępniało zaledwie 3 nienakładające się kanały. 20 lat temu było to w pełni wystarczające. Taki stan rzeczy nie utrzymywał się jednak długo. 

Rosła popularność sieci Wi-Fi, a także liczba urządzeń, które ją wykorzystywały. Zaczęły się więc pojawiać interferencje w obrębie tego samego kanału. Dlatego już w 2004 roku udostępniono pasmo o częstotliwości 5 GHz, do którego dodano 16 nienakładających się kanałów. Powoli znowu zaczęło robić się tłoczno. 

W 2012 roku już jedna czwarta wszystkich gospodarstw domowych na świecie była podłączona do sieci Wi-Fi. Z kolei w 2018 roku z Wi-Fi korzystało 13 miliardów urządzeń. Tymczasem przez prawie 20 lat nie zwiększono liczby dostępnych kanałów. W 2009 roku standard 802.11n (Wi-Fi 4) wprowadził jednak możliwość łączenia kanałów w dwa, cztery, a nawet osiem. 

W końcu wprowadzono nowe pasmo – 6 GHz, na którym opiera się WiFi 6E. Stwarza ono dostęp do 24 dodatkowych kanałów. Co to oznacza w praktyce? Znacznie większe możliwości i komfort pracy. 

Wracając do metafory z początku artykułu, autostrada zwiększyła liczbę pasów z 19 (3 w paśmie 2,4 GHz + 16 w paśmie 5 GHz) do 43. To bez wątpienia znaczący krok naprzód. 


Czym jest nowe Wi-Fi 6E – standard wykorzystywany przez Cisco? 

Cisco w swoich najnowszych punktach dostępowych zaimplementowało standard Wi-Fi 6E, który jest najnowszym stadium ewolucji sieci bezprzewodowych. Jeszcze do niedawna sprzęty używające Wi-Fi mogły korzystać wyłącznie z częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz. 

Wi-Fi 6E wprowadza częstotliwość 6 GHz, co oddaje do dyspozycji użytkownika w Europie dodatkowe 500 MHz, co przekłada się z kolei na 24 dodatkowe kanały. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsze rozszerzenie pasma od prawie 20 lat!  W praktyce umożliwia to przesyłanie znacznie większych niż kiedykolwiek wcześniej ilości danych w szybszym tempie, ale na odrobinę krótszych odległościach. 

Możesz to postrzegać jako dodatkowy, a także szerszy pas na autostradzie, którą od jakiegoś czasu trudno było swobodnie przejechać. A właściwie 24 takie pasy. 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Wi-Fi 6 korzysta z pasma 5 GHz. Dopiero Wi-Fi 6E wykorzystuje częstotliwość 6 GHz. Ta jedna literka ma bardzo duże znaczenie. 

 
Standard Wi-Fi 6E – korzyści

Wi-Fi 6E zapewnia większą szybkość, bezpieczeństwo, a także dłuższy czas pracy na baterii w wykorzystujących je urządzeniach. Jest to szczególnie ważne w biznesie, a zwłaszcza w pracy biurowej. Im więcej danych przesyłasz, tym większej przepustowości potrzebujesz. Dzięki Wi-Fi 6E Twoja organizacja może działać jeszcze szybciej i sprawniej. 

Implementacja przez Cisco standardu Wi-Fi 6E to w praktyce oznacza: 

- 24 kanały o częstotliwości 20 MHz lub, 
- 12 kanałów 40 MHz lub, 
- 6 kanałów 80 MHz lub, 
- 3 kanały 160 MHz. 

Zastanawiasz się, czy na pewno warto zmienić pasmo 5 GHz na 6 GHz? Jeśli powyższe argumenty Cię nie przekonały, być może kolejny (poniżej) utwierdzi Cię w tej decyzji. 

Z pasma 5 GHZ korzystają radary pogodowe. Jeżeli jakikolwiek punkt dostępowy odbierze sygnał takiego radaru, musi natychmiast przestać nadawać na tym kanale na co najmniej pół godziny i zmienić kanał na inny. W przypadku Wi-Fi 6E takie ryzyko nie istnieje. 

Urządzenia wykorzystujące standard Wi-Fi 6E działają na zasadach wyłączności z nowego pasma, które jest znacznie szersze i ma znacznie więcej kanałów. Uzyskujemy więc wyższy poziom efektywności i niezawodności - pasmo może być wykorzystywane tylko przez urządzenia Wi-Fi 6E i nie jest obciążone ruchem sieciowym generowanym przez starsze urządzenia. 


Wi-Fi 6E a bezpieczeństwo 

Rozwój Wi-Fi to także rozwój w zakresie bezpieczeństwa. Co się zmienia? Do tej pory otwarte sieci nie były szyfrowane. Jeśli zdarzyło Ci się korzystać z takiego połączenia, np. w hotelu czy na lotnisku, w teorii Twój ruch sieciowy mógł zostać podsłuchany. 

Wkrótce się to zmieni. Zaimplementowany przez Cisco w Access Point standard Wi-Fi 6E wykorzystuje metody szyfrowania, które cechują się wyższą niż do tej pory odpornością na ataki. Chodzi o protokół WPA3, który między innymi szyfruje sieci otwarte. Oznacza to, że wciąż nie będziesz potrzebować hasła, aby skorzystać z takiego połączenia, jednak ruch sieciowy będzie szyfrowany. 

Również sieci zabezpieczone hasłami PSK lub protokołem 802.1X będą bardziej bezpieczne. WPA3 wprowadza dla nich silniejsze szyfrowanie. 

Oznacza to, że z Wi-Fi 6E można korzystać tylko na urządzeniach, które wspierają protokół WPA 3. W większości przypadków nie jest to jednak żaden problem. Wystarczy zaktualizować oprogramowanie. 


Na lepsze przenikanie… zawsze najlepsze sieci bezprzewodowe Q4net 

Wiesz już, że  Wi-Fi 6E ma wiele zalet. Ma także jedną wadę- wymaga dokładnego planowania oraz rozmieszczenia Access Pointów w  strukturze sieci, jeśli nie zrobi się tego poprawnie już na wstępnym etapie, można w ogóle nie odczuć zalet wdrożenia tej technologii. 


Gdzie jest problem? O co chodzi?

Pasmo bezprzewodowe 6 GHz wykorzystuje krótsze długości fal. Krótkie fale umożliwiają szybkie przesyłanie danych, ale gorzej radzą sobie z pokonywaniem dużych odległości czy przenikaniem przez różnego rodzaju fizyczne przeszkody (jak np. grube ściany). 

Nie możemy mieć pewności co do tego, w jakim stopniu sygnał będzie tłumiony i jak będzie „dostępny” dla podłączonych urządzeń. Aby ją uzyskać, należy przeprowadzić odpowiednie pomiary propagacji fal radiowych. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w tym zakresie, z przyjemnością Ci w tym pomożemy. 

Firma Q4Net wykona dla Ciebie pomiary propagacji fal radiowych – zarówno przed, jak i po wdrożeniu standardu Wi-Fi 6E. Pozwoli to dokładnie zaplanować rozmieszczenie AP, dobrać właściwe urządzenia i maksymalnie wykorzystać potencjał nowego standardu. 

Sprawdź nasze kompleksowe rozwiązania w zakresie sieci bezprzewodowych! 


Podsumowanie 

Zaimplantowany przez Cisco w najnowszych AP z serii Catalyst 916x standard Wi-Fi 6E to przyszłość. To standard, który nowoczesne firmy po prostu potrzebują. Jednak warto podkreślić, że pasmo 6 GHz nie zostało jeszcze dopuszczone do użytku w Polsce (i w większości krajów Europy). Prawdopodobnie wkrótce to się zmieni. 

W razie pytań zachęcamy do kontaktu! 

 OSTATNIE WPISY